Pravilnik
Članak. 1 – Cilj natjecanja
Cilj 13. međunarodnog natjecanja „Mitteleuropa Blasmusikfest 2025.“ i Mitteleuropa i Kammermusikfest 2025. je promicanje puhačke i komorne glazbe kroz natjecanje puhačkih orkestara i komornih sastava radi povećanja njihove glazbene kvalitete u Hrvatskoj srednjoeuropskoj regiji (Mitteleuropa) kao i u drugim dijelovima Europe.
Također kroz međusobne susrete i druženja poticati razmjenu znanja i iskustava između profesionalnih i amaterskih glazbenika te skladatelja različitih kultura i jezika, kao i učenika glazbenih škola i studenata glazbenih akademija i konzervatorija.
Članak 2. – Pristup natjecanju imaju:
- Puhački orkestri i limene glazbe;
- Komorne skupine s barem jednim instrumentom koji se može pripisati limenoj glazbi
(npr. grupe samo za gudače, itd. nisu dopuštene); - Skladatelji uključujući dirigente studente odsjeka kompozicije na akademijama kao i druge zainteresirane koji posjeduju taj talent) u online natjecanju u kategoriji skladba.
Pravo sudjelovanja na natjecanju imaju svi puhački orkestri i komorni sastavi iz Hrvatske, srednjoeuropske regije i drugih dijelova Europe i svijeta koji zadovoljavaju međunarodne kriterije za puhačku i komornu glazbu. Natjecateljske odredbe obvezuju i vrijede za sve orkestre i komorne sastave koji sudjeluju na festivalu. Tijekom natjecanja nije dopuštena promjena članova orkestra i komornog ansambla.
Organizator dopušta sudjelovanje profesionalnih glazbenika u svakom orkestru, pod uvjetom da su ujedno i članovi orkestra. Puhački orkestri mogu uključiti najviše tri pomoćna izvođača – amatera za nastup na smotri u slučaju potrebe izvođenja skladbi.
Uz prijavnicu za natjecanje puhački orkestri i komorni sastavi moraju priložiti popis svih svojih izvođača (amatera, profesionalaca i pomoćnih izvođača). Organizator zadržava pravo provjere vjerodostojnosti.
Članak 3. – Program natjecanja puhačkih orkestara i komornih sastava te natjecanje skladatelja u kategoriji puhačkih sastava
Natjecanje se održava u 6 kategorija, 4 za puhačku glazbu, 1 za komornu glazbu i 1 za kompoziciju. Natjecanje je otvoreno za sve bez dobnih i/ili nacionalnih ograničenja.
a) Natjecanje puhačkih orkestara
Orkestri sudjeluju u natjecanju u 4 kategorije A, B C i D, prve tri navedene kategorije moraju izvesti 4 skladbe ovim redoslijedom:
Na natjecanju redoslijed nastupa NIJE promjenjiv i glasi:
- Uvodna skladba za zagrijavanje
- Dvije obavezne skladbe
- Skladba po slobodnom izboru
Puhački orkestri mladih iz kategorije D izvode samo jednu obveznu skladbu, dok orkestri iz tri navedene kategorije (A B i C) izvode dvije obvezne skladbe.
- Skladba za zagrijavanje sa stupnjem težine jednakim ili većim od njihove kategorije.
Ta se skladba neće ocjenjivati; - dvije obvezne skladbe različitog karaktera/stila, naznačene dolje u tekstu u odabiru obveznih skladbi određuje kategoriju za koju će orkestar nastupiti na natjecanju orkestra i limene glazbe uz ocjenjivački sud. Također se ocjenjuje sastav po njihovom izboru, sa stupnjem težine jednakim ili većim od njihove kategorije članstva. Solo instrumentalne ili vokalne skladbe uopće nisu dopuštene. - Kategorije po težini za puhačke orkestre i vremenu izvođenja te nazive skladbi po autorima i izdavačima su slijedeće:
- KATEGORIJA A – RAZINA 4.5-6 - Maksimalno trajanje izvedbe 40 minuta.
- KATEGORIJA B – RAZINA 3-4.5 – Maksimalno trajanje izvedbe 35 minuta.
- KATEGORIJA C - RAZINA 2-3 – Maksimalno trajanje izvedbe 30 minuta.
- KATEGORIJA D – Orkestar mladih – Maksimalno trajanje nastupa 25 minuta.
Natjecatelji su dužni poštovati maksimalna vremena utvrđena za pojedine kategorije; za one koji ne poštuju ova ograničenja, primijenit će se kazna od 5/100 za svaku prekoračenu minutu. Pod kategorijom D se podrazumijevaju svi oni orkestri čija prosječna dob svih članova nije veća od 25 godina. Orkestri mladih mogu se prijaviti u veće kategorije od predviđenih, ako smatraju da njihova priprema to dopušta.
Natjecatelji se ne mogu prijaviti za više od jedne kategorije, osim kat. E (npr. ako u natjecanju u orkestru sviraju i glazbenici iz komorne skupine, prijava je dopuštena).
Umjetnička komisija natjecanja je orkestrima u kategorijama (A, B, C i D) predložila sljedeće obvezne skladbe:
Kat A - Razina 4,5-6
- Slovenska Uvertura – Schonherr/Prasel, ed. Hartman.si
- Symphonic Suite - Clifton Williams, ed. Alfred Music
Kat. B - Razina 3-4.5
- Intermezzo from the opera Ksenija - Viktor Parma/Firmi, ed. Tierloff Music
- Masquerade - Philip Sparke, ed. Anglomusic
Kat. C - Razina 2 -3
- Suite from Dora - Dora Pejačević / arr. Jure Primožič & Stefano Pastorcich, ed. BoraVerlag
(dostupno na www.sheetmusicdirect.com) kontakt: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. - Bright Dawn Ouverture – Franco Cesarini, ed. Franco Cesarini
Kat. D – Omladinski orkestar
- La matita di Leonardo – Luciano Feliciani, ed. Scomegna
Za kat. D se podrazumijevaju svi oni orkestri čija prosječna dob svih članova nije starija od 25 godina. Omladinski orkestri mogu se prijaviti za kategorije veće od predviđene, ako smatraju da njihova priprema to dopušta. Natjecatelji se ne mogu prijaviti za više od jedne kategorije, osim kat. E komorni sastavi (npr. ako u natjecanju u orkestru sviraju i glazbenici iz komorne skupine, prijava je dopuštena).
b) KATEGORIJA E – Komorna glazba (min. 2 – max. 15 članova),:
Natjecanje je podijeljeno u dva dijela: prvi dio online i drugi finalni dio na festivalu uz nazočnost 6 plasiranih komornih ansambala. Maksimalno trajanje izvedbe za svaku etapu je 25 minuta.
Za online natjecanje sudionici prilikom prijave moraju priložiti i video u maksimalnom trajanju od 25 minuta, bez rezova ili post produkcijskih operacija, u kojem moraju odsvirati najmanje dvije skladbe različitog karaktera/stila. Osim toga, svaka natjecateljska grupa mora priložiti i program odsviranih pjesama s nazivom grupe i kopiju notnog zapisa (sve u PDF formatu).
Video se također može poslati putem Wetransfer linka. Sav materijal potrebno je poslati na e-mail Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. s predmetom "IME BANDA, komorna glazba – Blasmusikfest 2025". Šest najboljih komornih sastava ulazi u finale. Datum objave rezultata je 28. ožujka 2025. na društvenim kanalima Festivala (Facebook i Instagram).
Finale će se održati u Omišlju (Hrvatska) tijekom natjecanja (25.-27. travnja 2025.). Nedolazak na finale rezultirat će trenutnom diskvalifikacijom iz natjecanja.
Program u finalnom dijelu je po vašem izboru slobodan u maksimalnom trajanja do 25 minuta. Pjesme koje su već predložene u prvoj fazi ne mogu se ponovno reproducirati.
Komorne grupe bit će podijeljene u dvije pod kategorije (naznačiti prilikom slanja videa):
- AMATERSKA KATEGORIJA u kojoj sudjeluju srednje i osnovne glazbenim školama
- PRO KATEGORIJA (natjecatelji državnih glazbenih akademija i konzervatorijima).
Šest najboljih plasiranih u finale bit će odabrano na temelju kombiniranog poretka, pri čemu će šest skupina s najvećim brojem bodova sudjelovati u finalu, bez ograničenja potkategorija.
Prijave počinju 02.12.2024. Posljednji dan prijava za online natjecanje je 28. veljače 2025. Grupe primljene u završnu fazu natjecati će se za osvajanje trofeja "Mitteleuropablamusik - Komorne skupine". Datum objave rezultata 6. najbolje plasiranih komornih sastava je 28. ožujka 2024., a njihovo natjecanje na festivalu održat će se 26. ili 27.04. 2025. godine u Društvenom domu u Omišlju.
b) KATEGORIJA E – Komorna glazba (min. 2 – max. 15 elemenata),:
Natjecanje je podijeljeno u dva dijela: prvi dio online i drugi završni dio na festivalu uz nazočnost 6 plasiranih komornih ansambala. Maksimalno trajanje izvedbe za svaku etapu je 25 minuta. Za online natjecanje sudionici prilikom prijave moraju priložiti i video u maksimalnom trajanju od 25 minuta, bez rezova ili post produkcijskih operacija, u kojem moraju odsvirati najmanje dvije skladbe različitog karaktera/stila. Osim toga, svaka natjecateljska grupa mora priložiti i program odsviranih pjesama s nazivom grupe i kopiju notnog zapisa (sve u PDF formatu).
Video se također može poslati putem Wetransfer linka. Sav materijal potrebno je poslati na e-mail Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. s predmetom "IME BANDA, komorna glazba – Blasmusikfest 2025". Šest najboljih komornih sastava ulazi u finale. Datum objave rezultata je 28. ožujka 2025. na društvenim kanalima Festivala (Facebook i Instagram).
Finale će se održati u Omišlju (Hrvatska) tijekom natjecanja (26.-27. travnja 2025.). Nedolazak na finale rezultirat će trenutnom diskvalifikacijom iz natjecanja.
c) KATEGORIJA F – Kompozicija
Skladatelji se natječu online sa skladbom za limenu glazbu, koja mora nužno biti originalnog karaktera i razine. Stoga prijavljena skladba mora biti vlastito autorsko djelo. Mogu se koristiti popularne teme, ali moraju biti na omotu kao radni izvor, koji autor mora kratko i detaljno ilustrirati. Molimo pogledajte skladbu “BRIGHT DAWN OUVERURE” Franka Cesarinija da vas vodi u skladanju vaše skladbe . Maksimalno trajanje kompozicije je 5-8 minuta. Skladatelji trebaju poslati djelo za koncertni sastav između razine 2 i 3. Svaki autor mora poslati na e-mail adresu Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. s predmetom "NASLOV RADA, Skladba – Mitteleuropa Blasmusikfest 2025." poslati sljedeće:
- 1 PDF datoteka s partiturom (samo i isključivo s naslovom djela, bez imena autora);
- 1 priložena datoteka s osobnim podacima autora i naslovom rada.
Svaki autor zadržava sva prava objavljivanja. Uzimajući u obzir članak 4. ovoga Pravilnika, skladatelji mogu prijaviti više skladbi. Pobjednička pjesma bit će uključena kao obvezna pjesma na 14. Mitteleuropa Blasmusikfest 2026.
Rezultati natječaja bit će objavljeni 27. travnja 2025. godine na web stranici festivala i društvenim mrežama (Facebook i Instagram). Članak 4. - Prijave natjecatelja i kotizacije za sve vrste natjecatelja. U kategorijama puhačkih orkestara (A, B, C) kotizacija za sudjelovanje na natjecanju iznosi 350 eura za svaki orkestar, a u kategoriji (D) 300 eura.
Kotizacija u kategoriji E (komorna glazba) za online natjecanje iznosi 30 eura po jednom članu, 60 eura za dva, 90 eura za tri člana itd.
Nakon online natjecanja, 6. najbolje ocijenjeni komorni ansambli ulaze u završni dio festivala (petak, 26. travnja).
U kategoriji F (skladbe) kotizacija iznosi 50 eura za svaku skladbu. Kotizacija se plaća prilikom prijave i nepovratan je. Sve bankovne troškove mora platiti podnositelj registracije. Rok za prijave kategorija (A, B, C, D) za natjecanje je 28. veljače 2024. godine, ukoliko do tada ne bude popunjen broj sudionika. Molimo Vas da se registrirate što prije.
Članak 5. Dokumentacija za kategoriju puhačkih orkestara
Na zahtjev prijavljenih puhačkih orkestara, organizator šalje prijavnicu kojom orkestar rezervira mjesto na natjecanju. Popunjenu i potpisanu prijavnicu puhački orkestri dostavljaju organizatoru festivala. Nakon zaprimanja prijavnice, puhački orkestri su dužni poslati organizatoru sljedeće podatke:
Naslov i ime skladatelja uvodne skladbe, obvezne skladbe i skladbe po izboru. Poslati zajedničku fotografiju orkestra organizatoru za festivalsku brošuru, pogledajte kako to izgleda na www.blasmusikfestival.net
Kratak opis orkestra, najvažnije informacije o orkestru ne duže od 4 rečenice također pogledajte na web stranicama festivala.
Pisani popis svih glazbenika u orkestru prema točki 2. Pravilnika i točan broj članova orkestra s imenom i prezimenom kao i njihova pratnja zbog rezervacije ležaja i soba u hotelu Uvala Scott..
Članak 6. – Rokovi za probe i natjecanja
Datumi i raspored poziva za probe i natjecanje bit će priopćeni pojedinim sudionicima i objavljeni na Instagram i Facebook stranicama natjecanja. Natjecanje je otvoreno za javnost i održava se u Društvenom domu u Omišlju. Organizator će obavijestiti natjecatelje o potrebnim dokumentima koje moraju priložiti nakon prijave. U slučaju većeg broja sudionika od predviđenog, organizator ima pravo skratiti vrijeme probe.
Članak. 7 – Dokumenti
Organizator im obavezu obavijestiti nakon registracije natjecatelja koje dokumente trebaju poslati na email adresu organizatora a koje žiriju-
Članak. 8 – Žiri i kriteriji ocjenjivanja
Žiri natječaja je međunarodni i imenuje ga organizator. Sve natjecatelje ocjenjuje žiri sastavljen od tri do pet članova, ovisno o broju orkestara i ansambala u natjecanju.
Svaki član žirija daje maksimalno 10 bodova prema dolje navedenim kriterijima: 10 odličan" 9 vrlo dobar" 8 dobar" 7 zadovoljava" 6 ne zadovoljava" Svaki član žirija dodjeljuje maksimalno 100 bodova prema dolje navedenim kriterijima. Konačna ocjena daje se aritmetičkom sredinom svih ovih kriterija od svih nazočnih članova žirija. Ocjene i konačne odluke žirija su neosporne i konačne te natjecatelji nemaju pravo žalbe.
Ocjenjivanje izvedenih skladbi odvijat će se prema dolje navedenim kriterijima:
- Opći dojam o orkestru
- Tonska kvaliteta izvedbe
- Artikulacija
- Tehnika izvedbe
- Ritam i metrika
- Dinamika izvedbe
- Tempo izvedbe
- Ujednačavanje zvuka orkestra
- Glazbeni izričaj i
- Interpretacija i stilOcjenjivački sud ima pravo ponoviti nastup(e) pojedinih sudionika, ako to smatra shodnim, kao i prekinuti ih prije završetka. Sudionicima i njihovim pratiteljima zabranjena je komunikacija s članovima žirija tijekom svih faza natjecanja, osim u slučajevima navedenim u čl. 9. ovog Pravilnika.
Žiri festivala je međunarodni i imenuje ga organizator. Sve natjecatelje ocjenjuje žiri sastavljen od tri do pet članova, ovisno o broju orkestara i ansambala u natjecanju. Ocjene i konačne odluke žirija su neosporne i konačne, a natjecatelji nemaju pravo žalbe. Svaki član
Članak. 9 – Pojedinačni razgovori orkestara sa festivalskim žirijem
Nakon što svi sudionici natjecanja završe svoje nastupe, a prije svečane dodjele priznanja i službene objave rezultata, predsjednici orkestara i dirigenti održat će osobno stručni razgovor s članovima žirija u kojem se neće dati konačne ocjene. neće se otkriti iz bilo kojeg razloga.
Članak. 10 – Konačni rezultati
Tijekom završne ceremonije službeno će se objaviti mjesto i ukupan broj osvojenih bodova svakog orkestra i skladbe. U nastavku je distribucija bodova s konačnim sažetim sudom:
90,1– 100 bodova: "Odlično"
80,1– 90 bodova: "Vrlo dobro"
70,1– 80 bodova: "Dobar"
60,1– 70 bodova: "Sudjelovanje"
Prva tri orkestra s najboljim rezultatima, dobivenim kombiniranim rangiranjem, bez ograničenja kategorije, bit će nagrađena sljedećim nagradama:
- mjesto: zlatna nagrada (pobjednik natjecanja Mitteleuropa Blasmusikfest 2025.)
- mjesto: srebrna nagrada
- mjesto: brončana nagrada
Osim toga, dodjeljuje se posebna nagrada za najbolju interpretaciju obvezne skladbe, nagrada za najboljeg dirigenta natjecanja i za najboljeg skladatelja natjecanja.
Drugo međunarodno natjecanje komorne glazbe „Mitteleuropa Kammermusikfest 2025.“ koristi iste kriterije bodovanja kao i za orkestre. Skupina s najboljim rezultatom bit će pobjednik natjecanja “Mitteleuropa Kammermusikfest 2025”.
Članak. 11 – Prihvaćanje pravila
Organizatori festivala „Mitteleuropa Musikfest 2025.“ odbijaju svaku odgovornost za bilo kakve rizike ili štete, bilo koje prirode, nanesene osobama i/ili stvarima, kako tijekom putovanja, tako i tijekom boravka u Omišlju za cijelo vrijeme trajanja festivala 2025. .
Također ne snosi odgovornost za bilo kakvu krađu ili oštećenje instrumenata, odjeće i drugih dragocjenosti te zadržavaju pravo ukloniti iz natjecanja svakog natjecatelja koji ne poštuje pravila i propozicije propisane ovim pravilnikom. U slučaju nepredviđenih okolnosti, organizator zadržava pravo promjene programa i mjesta održavanja programa.
Svi sudionici dobit će festivalsku brošuru s programom Festivala. Prijava za natjecanje. podrazumijeva potpuno i bezuvjetno prihvaćanje pravila sadržanih u ovom pravilniku.